Dalším užitečným nástrojem je ukazatel volatility trhu. Najdete zde 3 grafy, které postupně ukazují volatilitu vybraného měnového páru v jednotlivých hodinách v průběhu dne, volatility v jednotlivých dnech týdne a vývoj volatility v čase.
Volatilita je měřená rozdílem mezi High a Low cenou v denné hodině, či dni. Volatilitu lze využít pro trading různým způsobem. Nejčastěji se však využívá jako měřítko historické velikosti volatility. Pomáhá nám určit jak velké pohyby můžeme čekat v určitých hodinách či dnech. Můžeme zde vidět, jaká je průměrná volatilita na vybraném páru v čase a podle toho upravovat SL či PT.

  • volatilita se v tabulkách níže standardně nastavena na 10 týdnů. Počet týdnů se však dá změnit. Vložte vlastní počet týdnů a poté klikněte na „Odeslat dotaz“.
  • v tabulce níže je uvedena průměrná denní volatilita v pipech, v dolarech na 1 standardní lot a poslední sloupec představuje průměrnou % změnu ceny během dne.
  • v grafem je přednastaven pár EURUSD, kliknutím na jiný pár se vám načtou jeho data
  • pozor časy jsou stanoveny pro GMT (náš čas je GMT+2, tzn. pokud na na grafu 8 hod, jedná se o hodnotu pro 10 hod našeho času)

Ukažme si, co můžeme z těchto grafů vyčíst. Na grafech jsou hodnoty za 12 týdnů tzn. cca za poslední kvartál.
Z hodinové volatility je vidět, že největší volatilita se odehrává mezi 12-15 hodinou GMT (tzn. mezi 14-17 hodinou našeho času). V této době se v průměru pohybuje volatilita na 25 pipech. Je to běžné na EURUSD, že volatilita je největší v době, kdy se překrývají evropská a americká seance. Pokud byste se však podívali třeba na graf GBPUSD zjistíte, že mívá hodně silnou volatilitu (často nejvyšší za celý den) mezi 9-10 hodinou našeho času. Proto je také toto období často okamžikem, kdy řada traderů obchoduje různé verze breakoutů na tomto páru.
Zajímavý je i graf denní volatility. Skoro na všech párech uvidíte, že nejsilnější, nejvolatilnější dny jsou středa a čtvrtek a skoro vždy je nejslabším dnem v týdnu pondělí.
Hodně zajímavý je i graf denní volatility v čase. Vidíte, jak byl rok 2011 na EURUSD divoký. Denní volatilita se pohybovala mezi 120-180 pipy. Od roku se tento pár hodně sklidnil a denní volatilita osciluje kolem 100 pipů a v poslední době se dokonce pohybuje na 80 pipech. V čem nám to může pomoci? Řada traderů obchoduje s pevným SL a PT. Podívejte se na výsledky svého obchodování zpětně a zkoumejte, jak byl takovýto systém úspěšný v obdobích s různou volatilitou. Možná zjistíte, že se vyplatí upravovat výši SL a PT jako např. násobek volatility a celková výkonnost systému se zlepší. Příklad, jak to udělat, najdete i v našem seriálu o tvorbě AOS v knize o AOS.

Volatilita_1Volatilita_2

Volatilita_3