Ověření funkčnosti EA (díl 5.)
V minulém díle jsme dokončili svou první EA. Jednalo se o poměrně jednoduchý koncept, přesto si nyní ukážeme dvě věci:
1) nastavení EA v MT4
2) ukážeme si krátce otestování EA a přenesení obchodů do grafu tak, abychom mohli ručně zkontrolovat, zda EA pracuje skutečně tak, jak má.
Nastavení EA v MT4 provedeme jednoduše tažením myší. Vybranou strategii přetáhneme do okna grafu měnového páru, na kterém chceme vybranou EA obchodovat (viz. následující obrázek).
Objeví se nám dialogové okno, ve kterém můžeme upravit parametry nastavení strategie. Pokud chceme, aby EA obchodovala sama, musíme tuto volbu zaškrtnout. Na druhé záložce můžeme upravovat ty proměnné, které jsme si nadefinovali jako externí.
Aby EA řádně fungovala, je ještě třeba kliknout na tlačítko „Zapnout strategie“. To, že je EA správně aktivována poznáte tím, že se v pravém horním rohu grafu vedle jména EA objeví symbol smajlíka.
Od tohoto okamžiku se již bude EA aktivně obchodovat. Avšak POZOR, nedoporučuji v žádném případě nastavovat EA rovnou na live účet, pokud ho nejprve nenecháte chvilku běžet na demo účtu.
U složitějších EA je vyšší riziko, že jsme v kódu udělali nějakou chybu a EA nebude pracovat správně. Je tedy dobré se nejprve přesvědčit, že je EA v pořádku a nepřijít zbytečně o peníze. Ještě jedna drobnost. Aby EA fungovala, musí být zapnutý počítač i MT4. Pokud počítač či platformu MT4 vypnete EA nebude pracovat!
Avšak existuje ještě jeden způsob, jak si ověřit správnou funkci EA a tím je využití testeru. Otevřete si testr …
Nastavte základní parametry: Vyberte strategii/EA, symbol/trh, na kterém chcete testovat. Model nastavíme na „Všechny cenové pohyby …“. Dále nastavíme datum např. od 1.1.2010 do dnešního dne. Období nastavíme na „Daily“. Pak stačí kliknout na „Začátek“
Výsledkem je přehled uskutečněných obchodů, které najdete na záložce „Výsledky“.
Vývoj obchodů znázorněný graficky najdete na listu „Graf“. Ten znázorňuje vývoj naší equity.
Naším cílem je zkontrolovat, zda se obchody zadaly tak, jak měly tzn. podle našich pravidel. Kontrolu můžeme provést na záložce výsledky, kde vidíme vstup do trhu a cenové parametry SL a PT atd. Nicméně do by bylo neuvěřitelně pracné. Existuje však ještě jedna možnost, která nám znázorní realizované transakce v grafu a umožní nám snazší ruční kontrolu pozic.
Vraťte se zpět na záložku „Nastavení“ a klikněte na Tlačítko „Otevřít graf“. Objeví se vám nové okno grafu a v něm uvidíte grafický záznam našich obchodů.
Pro lepší orientaci se přepneme na 1H time frame a nastavíme si separátory období:
Na grafu pěkně vidíme jednotlivé obchody a poměrně rychle můžeme opticky zkontrolovat, že vstupy jsou skutečně v neděli při otevření trhů. Kliknutím na pravé tlačítko myši si můžeme snadno změřit vzdálenost (velikost) SL a PT. Opticky tedy můžeme poměrně rychle zkontrolovat funkčnost EA.
Při optické kontrole často narazíme na věc, kterou jsme si ani neuvědomili, jako například následující:
Ve většině případů se obchod ukončil v rámci daného týdne. Buď byl zasažen SL či PT. Při projíždění grafu však narazíme na místo (např. 13.2.2011), kde je vidět, že obchod se do konce týdne neukončil a pokračoval ještě v následujícím týdnu. Nový obchod, který se měl zadat v neděli při otevření trhů se nezadal. Proč? Důvodem je náš omezovač vstupů, který vyhodnotil, že je v MT4 zadaný pokyn patřící k této EA a zamezil tak zadání nového pokynu.
Co s tím? Je to chyba? Chyba to není. EA pracuje správně, mi si to pouze musíme rozmyslet a udělat rozhodnutí, jak se v takové situaci zachovat. Má smysl otvírat novou pozici long, když už v longu jsme? Můžeme pouze modifikovat PT a SL a dosáhnout stejného efektu, jako když otevřeme novou pozici (ušetříme však jeden spread a popř. i poplatky). My však uděláme to, že obchod, který se do pátka neukončí, uzavřeme těsně před uzavřením trhů v pátek sami. V neděli tak nebude otevřen žádný pokyn a nový pokyn se řádně zadá.
V příštím díle si tedy zkusíme naprogramovat ukončení otevřeného pokynu a nejen to. Rozšíříme naší cvičnou EA i o pozici do shortu, přidáme nějaký indikátor pro výběr typu pozice (long/short), zkusíme si naprogramovat posunutí na break-even a také trailing stop. Naším cílem bude ukázat vám jednoduché kódy pro tyto jednotlivé varianty. Společně pak uvidíme, že tyto části kódů (např. trailing stop) je možné překopírovat do jiné EA a s minimálními úpravami jsou použitelné do většiny dalších EA, které budete programovat.