10.1.2013
Kategorie: Programování AOS

Spuštění více AOS (EA) najednou (díl 10.)

10.1.2013
Kategorie: Programování AOS

 

V minulých dílech jsme si ukázali, jak vytvořit vlastní EA. V pátém dílu tohoto seriálu je jednoduchá ukázka, jak nastavit automatické obchodování vaší EA v MT4. Dnes si ukážeme, jak to udělat, pokud chceme obchodovat více EA najednou. Postup nastavení je stejný jen si musíme otevřít více oken grafu. Pokud chceme nastavit 3 EA obchodované na páru EURUSD, otevřeme si 3 grafy EURUSD a v každém grafu nastavíme jinou EA.

Nastavení EA v MT4 provedeme jednoduše tažením myší. Vybranou strategii přetáhneme do okna grafu měnového páru, na kterém chceme vybranou EA obchodovat (viz. následující obrázek).

10-1

Objeví se nám dialogové okno, ve kterém můžeme upravit parametry nastavení strategie. Pokud chceme, aby EA obchodovala sama, musíme tuto volbu zaškrtnout. Na druhé záložce můžeme upravovat ty proměnné, které jsme si nadefinovali jako externí.

10-2

Aby EA řádně fungovala, je ještě třeba kliknout na tlačítko „Zapnout strategie“. To, že je EA správně aktivována poznáte tím, že se v pravém horním rohu grafu vedle jména EA objeví symbol smajlíka.

10-3

Od tohoto okamžiku se již bude EA aktivně obchodovat. Další EA nastavíme stejně avšak na dalším grafu EURUSD. Avšak pozor zapnutím tlačítka „Zapnout strategie“ se budou obchodovat všechny strategie, které máte na jednotlivých grafech nastavené. Pokud nechcete, aby se některá EA obchodovala, musíte buď tuto strategii odstranit, a nebo odkliknout volbu „Umožnit obchodovat“ viz. výše. Takováto EA se pak nebude obchodovat, ikdyž tlačítko „Zapnout strategie“ bude aktivní.

Vše je jednoduché a určitě to zvládnete, ale je tu však jedna věc, na kterou vás musím upozornit a to je magic number. Určitě jste si všimli, že jsme v naší cvičné EA nastavili Magic number = 1001. Možná se vám to zdálo jako zbytečná proměnná, ale bez ní by více EA najednou nefungovalo. Každá EA má jiné výstupní parametry. Potřebujeme, aby EA poznala, který pokyn k té konkrétní EA patří. Když jsme se učili programovat, netušili jsme to a spustili jsme všechny EA bez magic number. Pořád jsme nechápali, proč se nám najednou ukončil pokyn na USDJPY, když ještě nebyly splněny podmínky pro výstup? Důvodem bylo to, že splnil podmínky, které jsme měli stanovené pro jinou EA na EURUSD a protože EA si myslela, že je to pokyn, který k ní patří, tak ho uzavřela. Proto je potřeba vždy striktně v EA testovat, jaké magic number daný pokyn má a zda patří k dané EA.

10-4

Na obrázku vidíte souběh několika EA na jednom účtu. Abychom se v pokynech lépe vyznali, stanovili jsme si určitý model přidělování čísel magic numbers. Testujeme řadu EA a každé přidělujeme při testování číslo např. 1,2,3, … 21,22, … atd. Pokud se pak rozhodneme obchodovat live odvodíme magic number od tohoto čísla a upravíme ho na 4 místa (např. z 3 uděláme 3000, z 5 uděláme 5000, ze 17 uděláme 1700). Často obchodujeme jednu strategii na více párech. Pro jednotlivé páry pak vycházíme ze čtyřmístného čísla následovně: např. pro EURUSD dáme 5001, pro USDCHF 5002, pro USDJPY 5003 atd. Samozřejmě číslování můžete zvolit jakkoliv jinak. Neexistuje žádné dané pravidlo, jediné co musíte dodržet je to, že každé magic number je unikátní číslo. Pokud by měly dvě EA stejné magic number hrozí, že vaše pokyny nebudou fungovat správně.

Pokud máte na účtě spuštěno více EA, snadno ztratíte přehled o tom, který pokyn patří k té které EA. Proto jsme si vytvořili jednotný formát i pro komentář, který lze u každé EA zadat, a který se pak zobrazuje i v MT4 u jednotlivých pokynů.

string Text = Magic_number+“_DEB_“+Symbol()+“_XTB“;

Tuto formuli používáme pro všechny své EA. Červeně označené řetězce natáhnou magic number dané EA a měnový pár, na kterém je nastaven. Zbylé řetězce si pro každou EA upravujeme ručně. Např. DEB je zkratka Daily extreme breakout (název strategie) a XTB je broker, na kterém jsme strategii testovali. Text pak vložíme do příkazu pro otevření pokynu:

ticket = OrderSend(Symbol(),OP_SELLSTOP,Objem,L-Pr,0,L-Pr+SL,L-Pr-PT,Text,Magic_number,0,Red);

Na obrázku výše vidíte, že u každého pokynu hned vidíme informaci o magic number, názvu strategie (EA), atd.

Magic number má však ještě jednu výhodu, pomůže vám při analýze realizovaných obchodů. Bohužel MT4 nenabízí analýzu či statistiku podle jednotlivých EA. Můžete si však stáhnout následující podrobný report:

10-5

Tyto data můžeme stáhnout do excelu a využít magic number pro detailní analýzu dat. Můžete si udělat v excelu malý analyzátor realizovaných obchodů. Díky magic number můžete získat řadu zajímavých a zároveň důležitých informací. Podívejte se na následující příklad:

10-6

 

Analýza, kterou používáme je daleko sofistikovanější (ekvitní křivky pro jednotlivé strategie, průběhy v čase, po měsících, kvartálech atd…). Zde je jen malá ukázka z celkového reportu. Jedná se o účet u ActivTrades, který použíme na testování nových EA. Zobrazuje obchodování od počátku roku do poloviny května. Report nám pomáhá rychle se zorientovat, jak se jednotlivým EA daří, kolik realizovaly obchodů, s jakým procentem úspěšnosti atd. Je na libovůli každého, jak si report uzpůsobí svým potřebám.  

Možná jste si všimli, že v komentářích u obchodů na obrázku MT4 nahoře se objevují v komentářích u názvu strategie ještě čísla v závorkách (1),(2) a (3). Jedná se o označení jednotlivých pokynů. U řady strategií otvíráme více pokynů, první pokyn (1) většinou uzavíráme na prvním PT, druhý pokyn (2) na druhém PT a třetí (3) necháváme trailovat. Zároveň 2 a 3 třeba posouváme na BE, pokud 1 dosáhne zisku.

Jak otevřít více pokynů najednou si ukážeme příště.

 

Vložit komentář