2.7.2015
Kategorie: Money Management

Úvod do money managementu – pozitivní očekávání (díl 1.)

2.7.2015
Kategorie: Money Management

Rozhodli jsme se proto věnovat fenoménu money managementu (MM) obšírněji. Osobně jsme přesvědčeni, že ikdyž máte dobrý a funkční systém, neznamená to automaticky, že na trzích zbohatnete. Nutnou podmínkou je a bude zvládnout dobře MM, jen tak budeme schopni ochránit svůj účet a zároveň umocňovat zisky vašeho systému.

Žijeme v rychlé době. Všichni chtějí mít vše hned a to platí i o ziscích v tradingu. Každý chce rychle zbohatnout a to je hlavní důvod, proč tradeři začínají obchodovat pákové produkty, komodity a futures. Je to sice možný způsob, jak zbohatnout, ale v drtivé většině končí finančním krachem. Finanční páka v kombinaci s touhou po rychlém zbohatnutí vám dávají více než 90% šanci, že budete neúspěšní.

 

Obchodování není nic jiného než hra risku a zisku. Lidé mají silné nutkání spekulovat a hrát na burze. Touha zbohatnout „bez práce“ je tak silná, že ačkoliv přijdou obchodníci o peníze, znovu a znovu dotují účty a znovu a znovu o ně přicházejí. Proč? Kolem tradingu se točí mnoho zbytečných knih, webů, obchodních a analytických softwarů, reklam atd. Tradeři tráví velké množství času hledáním „magického“ indikátoru nebo obchodního systému. Výsledkem je, že vstupují do obchodů s negativním matematickým očekáváním (vysvětlím později) a nesmyslně velkým riskem, tedy s vysokou pravděpodobností ztráty. Mnoho začátečníků se domnívá, že ten, kdo umí předpovídat vývoj trhu, musí automaticky na trhu vydělat. Není to pravda. Řada obchodníků inkasuje malé zisky, jen aby ukázali, jak dobré jsou jejich prognostické a analytické schopnosti. Nechávají obchody ve ztrátách a doufají, že se vrátí zpět, aby dokázali své prognostické úspěchy. Inkasují pak velké ztráty a berou malé zisky. Tento způsob obchodování vede pouze ke ztrátám.

 

Než budeme pokračovat ve výkladu, ukažme si dva obchodní systémy:

1) první systém má profit target (PT) ve výši 40 pipů. Obchodům dáváme dostatečný prostor a SL máme na úrovni 200 pipů. To způsobuje vysokou úspěšnost obchodů a zisku systém dosahuje v 80% případů.

2) druhý systém využívá breakout denních úrovní a jde si pro zisk celých 150 pipů (PT). Chceme brát pouze obchody, kdy dojde k proražení a trh se utrhne výrazně naším směrem. Nastavujeme tedy velmi těsný SL ve výši 20 pipů. Velké množství obchodů se vystopkuje na těsném SL a procento ziskových obchodů je pouhých 15%

 

V následující tabulce je vidět prvních 10 obchodů, tak jak proběhly na demo účtu:

1-tab

Který systém byste si pro obchodování vybrali vy?

Většina obchodníků preferuje systémy s vysokým procentem úspěšnosti. Souvisí to s naším podvědomím. S pocitem, že budeme hodnoceni jako úspěšní, pokud budeme mít co nejvíce ziskových obchodů. Ztráta přece znamená neúspěch … Každý systém založený na velkém procentu úspěšných obchodů je většinou postaven na sbírání malých zisků (PT) při poměrně velkých SL. Nejziskovější systémy jsou však většinou postaveny na malých SL a velkých PT (vysoké Risk Reward Ratio). Jsou to systémy, kdy vstoupíme do trhu a pokud se vyvíjí proti nám, rychle vystupujeme s malou ztrátou. Pokud však jde trh naším směrem, necháváme zisk růst. Tyto obchodní systémy (označované jako Trend following systémy) mají často úspěšnost pouze 20-40%.

Když se rozhodujeme nad tím, zda je systém dobrý či nikoliv zkalkulujeme matematické očekávání (Expenctancy) obchodního systému. Očekávání vypočteme jako:

průměrný zisk * pravděpodobnost zisku – průměrná ztráta * pravděpodobnost ztráty

 

Vraťme se tedy k našim dvěma systémům a spočtěme si jejich očekávání:

1) 40 * 0,8 – 200 * 0,2 = 32 – 40 = -8

2) 150 * 0,15 – 20 * 0,85 = 22,5 – 17 = 5,5

Ačkoliv se mohlo na první pohled zdát, že první systém je lepší než druhý, má první systém negativní očekávání. Druhý systém má pozitivní očekávání, ačkoliv má úspěšnost obchodů pouze 15%. Dlouhodobým obchodováním prvního systému ztratíme peníze.

 

Co si tedy odnést z toho prvního dílu?

1) Trhy nelze předvídat! Dobré je, že k ziskovému obchodování to není potřeba!

2) Je třeba uzavírat malé ztráty a zisky nechat růst!

3) Pro dlouhodobý úspěch v tradingu je nutné, aby Expectancy (očekávání) bylo větší než 0! Pokud je očekávání záporné nepomůže nám ani sebelepší MM, takový systém bude vždy ztrátový!

 

Tyto tři věci si zapamatujte. Budeme se s nimi setkávat v průběhu celého povídání o money managementu. V příštím díle si povíme něco více o riziku.

 

Vložit komentář